Na této stránce jsou k dispozici bližší informace o projektu v rámci Operačního programu Praha Adaptabilita (OPPA).

V červnu 2013 schválila rada HMP náš projekt „Podpora odborné praxe pro žáky oboru vzdělání ZLATNÍK A KLENOTNÍK“
Projekt byl zahájen dle plánu 1.7.2013 a od září 2013 do něho byli zapojeni žáci SPV. Projekt je uskutečněn ve spolupráci s „Centrem zlatníků“ v Praze 1.
..
V dnech 15 – 18. 10. 2013 pořádáme v rámci grantu-projektu OPPA zájezd do zlatnického města Pforzhaim a do sídla parlamentu EU města Štrasburg. V programu je návštěva zlatnických muzeí, návštěva partnerské zlatnické firmy, prohlídka parlamentu EU, a města Štrasburg. Žáci SPV mají zájezd zdarma.
..
V září jsme zahájili „Odbornou praxi žáků“ v Zlatnickém Centru Praha 1.
..
V dnech 15-17.1.2013 jsme uskutečnili v rámci projektu OPPA – „Podpora odborné praxe pro žáky oboru vzdělání zlatník a klenotník“ zájezd do Pforzhaimu a Štrasburku. Cílem bylo seznámit žáky s centrem zlatníků v SRN, navštívit proslulá muzea zaměřená na šperky a jejich výrobu. V Technickém muzeu jsme měli možnost vidět staré zlatnické techniky a pomůcky.V muzeu jsme byli provázeni bývalými zlatníky, kteří nám i jednotlivé postupy předvedli. Výukové DVD, které jsme pro žáky zakoupili bude sloužit k výuce na SPV. Další navštívené muzeum je Muzeum šperků (Schmuck-muzeum), kde jsou vystaveny šperky z celého světa a je to jediné takto specializované muzeum v Evropě. V středu jsme strávili v Štrasburku – sídle parlamentu EU a nádherném středověkém městě. Zájezdu se zúčastnilo celkem 38 žáků SPV. Zájezd byl hrazen z prostředků EU a HMP v rámci projektu OPPA. Fotografie v sekci fotogalerie.

Dne 16.2. 2014 pořádáme v rámci projektu OPPA zájezd pro naše žáky na zlatnický veletrh INHORGENTA 2014 do Mnichova. Žáci denního studia mají zájezd zdarma.

Dne 1.4. 2014 pořádáme pro naše žáky zájezd na hrad Bečov, kde je uložena druhá nejvzácnější zlatnická památka – Relikviář sv.Maura. Součástí zájezdu je seminář kde ve spolupráci s p.Šumberou, který relikviář restauroval budou žákům vysvětleny zlatnické postupy použité při jeho opravě. Dále žáci navštíví hornické muzeum, kde se seznámí s historií dolování stříbra a jeho následné zpracování. Žáci mají zájezd v rámci projektu OPPA zdarma...

Od 19.5. otevíráme další pracoviště Odborné praxe v rámci projektu „Podpora odborné praxe pro žáky oboru zlatník a klenotník“ v Žamberku. Ve spolupráci s firmou SEVERIN tu budou mít žáci možnost v odborné praxi pracovat na montáži stříbrných šperků klasickými zlatnickými postupy. Žáci budou pracovat pod vedením lektora. Veškeré náklady budou hrazeny z prostředků OPPA. Každý měsíc se účastní praxe vždy 2 žáci.

Připravujeme na září 2014 v rámci projektu OPPA 6ti denní zájezd do severní Itálie. Navštívíme zlatnický veletrh Vincenza Oro, prohlídneme si zlatnické firmy a jejich výrobu, navštívíme významné zlatnické a umělecké památky.

V týdnu o 19-23.5. se uskutečnila v Žamberku u zlatnické firmy SEVERIN první odborná praxe v rámci projektu. Dva žáci, kteří se praxe účastnili pracovali na montáži stříbrných šperků.  Veškeré náklady včetně stravy byly hrazeny z prostředků OPPA.

V termínu 6-10.9.2014 jsme v rámci projektu OPPA navštívili severní Itálii, kde jsme s žáky byli na zlatnickém veletrhu VICENZAORO, který patří mezi tři nejvetší v Evropě. Dále jsme měli možnost exkurze do zlatnických firem, které jsou v severní Itálii na vysoké úrovni a patří mezi světovou špičku. Studenti měli tak možnost poznat moderní výrobu, postupy a seznámit se s nejnovějšími trendy ve zlatnictví.

Od října 2014 jsme  každý měsíc začali pořádat „Projektový den“ a následný seminář. Celkem jsme uspořádali  dále uvedené akce.:

  • říjen:  Zlatá ulička, Pražské Jezulátko
  • listopad:  Kaple sv.Kříže – Svatovítský poklad
  • prosinec: výstava „Benediktíni v srdci Evropy“ Valdštejnská Jízdárna
  • leden:  Loreta – Klenotnice
  • únor:  Španělská Synagoga -„Stříbro českých synagog“
  • březen:“Barokní umělecké řemeslo“ Pražský hrad

V prosinci jsme navštívil „zlatnické“ město Pforheim v SRN kde jsme tentokráte měli od ZCP zajištěné exkurze v zlatnických firmách. Studenti tak se měli možnost seznámit s zlatnickou výrobou polotovarů a materiálu.

Dne 30.3. 2015 jsme po dohodě navštívili uměleckou školu s tradicí 130 let -SUPŠ Turnov.  Žáci se seznámili s chodem školy, provozem na dílnách a s historií školy.  Podle předběžné dohody s vedením školy  bude spolupráce pokračovat a to výměnou studentů na týdení odborné stáže.

——————-

Od května 2016 pokračujeme v ODBORNÉ PRAXI na pracovišti CZP – Praha 1. Žáci II a III ročníku tak mají možnost pracovat v reálném prostředí zlatnické firmy pod dohledem lektora.

Výstupy projektu naleznete zde.